VPG Foil Resistors Y1624100R000F9R
Part No.:
Y1624100R000F9R
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
RES SMD 100 OHM 1% 1/5W 0805
Shipping
Y1624100R000F9R Information
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Last Time Buy
Resistance:
100 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.2W, 1/5W
Composition:
Metal Foil
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0805
Size / Dimension:
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)