VPG Foil Resistors Y150859K0000FP0L
Part No.:
Y150859K0000FP0L
Description:
RES 59K OHM 0.6W 1% RADIAL
Shipping
Y150859K0000FP0L Information
Resistance:
59 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.6W
Temperature Coefficient:
±5ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)