VPG Foil Resistors Y150842K2000BP1R
Part No.:
Y150842K2000BP1R
Description:
RNC90T42K200BP 157372
Shipping
Y150842K2000BP1R Information
Resistance:
42.2 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.6W
Features:
Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±5ppm/°C
Operating Temperature:
-50°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
P (0.1%)