VPG Foil Resistors Y14720R05000E0R
Part No.:
Y14720R05000E0R
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
Nonstandard
Description:
RES 0.05 OHM 0.2% 2W 3637
Shipping
Y14720R05000E0R Information
Series:
CSM3637S
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Resistance:
50 mOhms
Tolerance:
±0.2%
Power (Watts):
2W
Features:
Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Supplier Device Package:
Ratings:
Size / Dimension:
0.360" L x 0.370" W (9.14mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.89mm)