VPG Foil Resistors Y1453159R200Q9L
Part No.:
Y1453159R200Q9L
Description:
Z201T 159R20 0.02%
Shipping
Y1453159R200Q9L Information
Resistance:
159.2 Ohms
Tolerance:
±0.02%
Power (Watts):
0.6W
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)