VPG Foil Resistors Y118940K2000DR0L
Part No.:
Y118940K2000DR0L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Description:
RES 40.2K OHM 0.5% 0.6W RADIAL
Shipping
Y118940K2000DR0L Information
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
RNC90Z
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
40.2 kOhms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
0.6W
Composition:
Metal Foil
Features:
Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
R (0.01%)