VPG Foil Resistors Y11211K15000A0R
Part No.:
Y11211K15000A0R
Description:
RES SMD 1.15K OHM 1/4W J LEAD
Shipping
Y11211K15000A0R Information
Resistance:
1.15 kOhms
Tolerance:
±0.05%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.79mm)