VPG Foil Resistors Y1121137R000A9R
Part No.:
Y1121137R000A9R
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
2512 J-Lead
Description:
RES SMD 137OHM 0.05% 1/4W J LEAD
Shipping
Y1121137R000A9R Information
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
SMR1D
Package/Case:
2512 J-Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
137 Ohms
Tolerance:
±0.05%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Foil
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Ratings:
SMD
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.79mm)