VPG Foil Resistors Y11191R00000D9R
Part No.:
Y11191R00000D9R
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
Nonstandard
Description:
RES SMD 1 OHM 0.5% 1/4W 1610
Shipping
Y11191R00000D9R Information
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
VCS1610Z
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
1 Ohms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Foil
Features:
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Ratings:
Size / Dimension:
0.160" L x 0.100" W (4.06mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):
0.040" (1.02mm)