VPG Foil Resistors Y1073604R000Q0L
Part No.:
Y1073604R000Q0L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Description:
RES 604 OHM 1/4W 0.02% RADIAL
Shipping
Y1073604R000Q0L Information
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
Z202
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
604 Ohms
Tolerance:
±0.02%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Foil
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-50°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.260" (6.60mm)