VPG Foil Resistors Y10732K74000A0L
Part No.:
Y10732K74000A0L
Description:
RES 2.74K OHM 1/4W 0.05% RADIAL
Shipping
Y10732K74000A0L Information
Resistance:
2.74 kOhms
Tolerance:
±0.05%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-50°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.260" (6.60mm)