VPG Foil Resistors Y09450R10000G9L
Part No.:
Y09450R10000G9L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial - 4 Leads
Description:
VCS401T 0R1000 2.0%
Shipping
Y09450R10000G9L Information
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
VCS401
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
100 mOhms
Tolerance:
±2%
Power (Watts):
1W
Composition:
Metal Foil
Features:
Current Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.520" L x 0.130" W (13.21mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max):
0.130" (3.30mm)