VPG Foil Resistors Y0937100K000B0L
Part No.:
Y0937100K000B0L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Description:
VSH2Z 100K00 0.1%
Shipping
Y0937100K000B0L Information
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
VSHZ
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
100 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.3W
Composition:
Metal Foil
Features:
Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-75°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Radial
Size / Dimension:
0.264" L x 0.109" W (6.70mm x 2.78mm)
Height - Seated (Max):
0.354" (9.00mm)