VPG Foil Resistors Y08561R00000D9R
Part No.:
Y08561R00000D9R
Description:
RES SMD 1 OHM 0.5% 1W 2516 WIDE
Shipping
Y08561R00000D9R Information
Resistance:
1 Ohms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
1W
Temperature Coefficient:
±2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension:
0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):
0.040" (1.02mm)