VPG Foil Resistors Y08500R30000F14R
Part No.:
Y08500R30000F14R
Description:
RES 0.3 OHM 1/2W 2516 WIDE
Shipping
Y08500R30000F14R Information
Resistance:
300 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension:
0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):
0.040" (1.02mm)