VPG Foil Resistors Y08500R14300F9R
Part No.:
Y08500R14300F9R
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
Wide 2516 (6440 Metric), 1625
Description:
RES 0.143 OHM 1/2W 2516 WIDE
Shipping
Y08500R14300F9R Information
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
VCS1625
Package/Case:
Wide 2516 (6440 Metric), 1625
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
143 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Metal Foil
Features:
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Ratings:
SMD
Size / Dimension:
0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):
0.040" (1.02mm)