VPG Foil Resistors Y079341K8060Q0L
Part No.:
Y079341K8060Q0L
Description:
RES 41.806K OHM 0.6W 0.02% RAD
Shipping
Y079341K8060Q0L Information
Resistance:
41.806 kOhms
Tolerance:
±0.02%
Power (Watts):
0.6W
Temperature Coefficient:
±2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.300" L x 0.098" W (7.62mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)