VPG Foil Resistors Y078940K0000Q0L
Part No.:
Y078940K0000Q0L
Description:
RES 40K OHM 0.3W 0.02% RADIAL
Shipping
Y078940K0000Q0L Information
Resistance:
40 kOhms
Tolerance:
±0.02%
Power (Watts):
0.3W
Temperature Coefficient:
±8ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)