VPG Foil Resistors Y07852R88000B9L
Part No.:
Y07852R88000B9L
Description:
RES 2.88 OHM 0.1% 0.6W RADIAL
Shipping
Y07852R88000B9L Information
Resistance:
2.88 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.6W
Temperature Coefficient:
±2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)