VPG Foil Resistors Y0101100R000F9L
Part No.:
Y0101100R000F9L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Description:
RES 100 OHM 1W 1% RADIAL
Shipping
Y0101100R000F9L Information
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
S
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
100 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
1W
Composition:
Metal Foil
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±1ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.575" L x 0.160" W (14.61mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.49mm)