VPG Foil Resistors Y009511K8800T0L
Part No.:
Y009511K8800T0L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 11.88K OHM 1/4W 0.01% AXIAL
Shipping
Y009511K8800T0L Information
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
VTA56Z
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
11.88 kOhms
Tolerance:
±0.01%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Foil
Features:
Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.260" Dia x 0.356" L (6.60mm x 9.04mm)