VPG Foil Resistors Y0092120R000B9L
Part No.:
Y0092120R000B9L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 120 OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Shipping
Y0092120R000B9L Information
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
VTA54Z
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
120 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Metal Foil
Features:
Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.260" Dia x 0.750" L (6.60mm x 19.05mm)