VPG Foil Resistors Y008950K0000BR0L
Part No.:
Y008950K0000BR0L
Description:
RES 50K OHM 0.1% 0.6W RADIAL
Shipping
Y008950K0000BR0L Information
Packaging:
Bulk
Resistance:
50 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.6W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)
Failure Rate:
R (0.01%)