VPG Foil Resistors Y008949R9000FP0L
Part No.:
Y008949R9000FP0L
Description:
RNC90Y49R900FP 131270
Shipping
Y008949R9000FP0L Information
Packaging:
Bulk
Resistance:
49.9 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.6W
Temperature Coefficient:
±5ppm/°C
Operating Temperature:
-50°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)
Failure Rate:
P (0.1%)