VPG Foil Resistors Y00891K96000AR0L
Part No.:
Y00891K96000AR0L
Description:
RNC90Y1K9600AR 131270
Shipping
Y00891K96000AR0L Information
Resistance:
1.96 kOhms
Tolerance:
±0.05%
Power (Watts):
0.6W
Temperature Coefficient:
±5ppm/°C
Operating Temperature:
-50°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)
Failure Rate:
R (0.01%)