VPG Foil Resistors Y00888K98000A0L
Part No.:
Y00888K98000A0L
Package:
Radial
Description:
S555 8K9800 0.05%
Shipping
Y00888K98000A0L Information
Series:
S555
Resistance:
8.98 kOhms
Tolerance:
±0.05%
Power (Watts):
0.6W
Temperature Coefficient:
±5ppm/°C
Operating Temperature:
-50°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Radial
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)