VPG Foil Resistors Y0062422R360T9L
Part No.:
Y0062422R360T9L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Description:
RES 422.36 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Shipping
Y0062422R360T9L Information
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
S
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
422.36 Ohms
Tolerance:
±0.01%
Power (Watts):
0.6W
Composition:
Metal Foil
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±1ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)