VPG Foil Resistors Y00605K90000B0L
Part No.:
Y00605K90000B0L
Description:
VTA56V4 5K90000 0.1%
Shipping
Y00605K90000B0L Information
Series:
VMTA55
Resistance:
5.9 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±5ppm/°C
Size / Dimension:
0.260" Dia x 0.356" L (6.60mm x 9.04mm)