VPG Foil Resistors Y006010R0000B0L
Part No.:
Y006010R0000B0L
Description:
RES 10 OHM 1/4W 0.1% AXIAL
Shipping
Y006010R0000B0L Information
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±12ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.260" Dia x 0.356" L (6.60mm x 9.04mm)