VPG Foil Resistors Y0058909R000B0L
Part No.:
Y0058909R000B0L
Description:
RES 909 OHM 0.3W 0.1% AXIAL
Shipping
Y0058909R000B0L Information
Series:
VTA
Resistance:
909 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.3W
Temperature Coefficient:
±8ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)