VPG Foil Resistors Y00588K90000B0L
Part No.:
Y00588K90000B0L
Description:
RES 8.9K OHM 0.3W 0.1% AXIAL
Shipping
Y00588K90000B0L Information
Series:
VTA
Resistance:
8.9 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.3W
Temperature Coefficient:
±8ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)