VPG Foil Resistors Y005810R0000B9L
Part No.:
Y005810R0000B9L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
VTA55V4T 10R000 0.1%
Shipping
Y005810R0000B9L Information
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
VMTA55
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.3W
Composition:
Metal Foil
Features:
Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±8ppm/°C
Operating Temperature:
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)