VPG Foil Resistors Y002960R0000B19L
Part No.:
Y002960R0000B19L
Package:
Axial
Description:
RES 60 OHM 2/3W 0.1% AXIAL
Shipping
Y002960R0000B19L Information
Series:
VTA
Resistance:
60 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.667W, 2/3W
Features:
Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±8ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.375" Dia x 0.750" L (9.53mm x 19.05mm)