VPG Foil Resistors Y001390K0000T9L
Part No.:
Y001390K0000T9L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Description:
RES 90K OHM 2W 0.01% RADIAL
Shipping
Y001390K0000T9L Information
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
S
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
90 kOhms
Tolerance:
±0.01%
Power (Watts):
2W
Composition:
Metal Foil
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
1.200" L x 0.260" W (30.48mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.49mm)