VPG Foil Resistors Y00122R40000F0L
Part No.:
Y00122R40000F0L
Description:
RES 2.4 OHM 1.5W 1% RADIAL
Shipping
Y00122R40000F0L Information
Resistance:
2.4 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
1.5W
Temperature Coefficient:
±2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.820" L x 0.160" W (20.83mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.49mm)