VPG Foil Resistors Y0007150K000D0L
Part No.:
Y0007150K000D0L
Description:
RES 150K OHM 0.5% 0.4W RADIAL
Shipping
Y0007150K000D0L Information
Resistance:
150 kOhms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
0.4W
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)