XPGWHT-L1-0000-00EE6-RND-9LED.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | XPGWHT-L1-0000-00EE6-RND-9LED |
| Manufacturer | DigiKey/Cree |
| Series | XLamp® XP-G |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Type | LED Module |
| Color | White, Warm |
| CCT (K) | 3500K |
| Wavelength | - |
| Configuration | Round |
| Luminous Flux @ Current/Temperature | - |
| Current - Test | 350mA |
| Temperature - Test | - |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3V |
| Lumens/Watt @ Current - Test | - |
| Current - Max | 1.5A |
| CRI (Color Rendering Index) | - |
| Viewing Angle | - |
| Features | - |
| Size / Dimension | 76.20mm Dia |
| Height | - |
| Light Emitting Surface (LES) | - |
| Lens Type | Domed |
The following parts include "XPGWHT-L1-0000-00EE6-RND-9LED" in Silicon Labs XPGWHT-L1-0000-00EE6-RND-9LED.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.