Coilcraft XGL6030-472MEC
Part No.:
XGL6030-472MEC
Manufacturer:
Coilcraft
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
POWER INDUCTOR, SHIELDED, COMPOS
Shipping
XGL6030-472MEC Information
Manufacturer:
Coilcraft
Series:
XGL6030
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Metal Composite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
10 A
Current - Saturation (Isat):
8.6A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
21mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
19MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.264" L x 0.256" W (6.71mm x 6.51mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)