Coilcraft XGL5050-472MEC
Part No.:
XGL5050-472MEC
Manufacturer:
Coilcraft
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
POWER INDUCTOR, SHIELDED, COMPOS
Shipping
XGL5050-472MEC Information
Manufacturer:
Coilcraft
Series:
XGL5050
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Metal Composite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
9.7 A
Current - Saturation (Isat):
7A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
16mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
25MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.216" L x 0.208" W (5.48mm x 5.28mm)
Height - Seated (Max):
0.201" (5.10mm)