Infineon Technologies XE164K96F66LACFXUMA1
Part No.:
XE164K96F66LACFXUMA1
Description:
IC MCU 16BIT 768KB FLASH 100LQFP
Shipping
XE164K96F66LACFXUMA1 Information
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
66MHz
Connectivity:
EBI/EMI, I2C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
Program Memory Size:
768KB (768K x 8)
RAM Size:
82K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 11x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)