Infineon Technologies XE164F96F66LACFXUMA1
Part No.:
XE164F96F66LACFXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Microcontrollers
Package:
100-LQFP Exposed Pad
Description:
IC MCU 16BIT 768KB FLASH 100LQFP
Shipping
XE164F96F66LACFXUMA1 Information
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package/Case:
100-LQFP Exposed Pad
Series:
XE16x
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
C166SV2
Core Size:
16-Bit
Speed:
66MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, I2C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
Peripherals:
I2S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
75
Program Memory Size:
768KB (768K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
82K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 16x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)