Cree LED XD16AWT-H0-0000-00000UD4E
Part No.:
XD16AWT-H0-0000-00000UD4E
Manufacturer:
Cree LED
Category:
LED White Lighting
Package:
0606 (1616 Metric)
Description:
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 0606
Shipping
XD16AWT-H0-0000-00000UD4E Information
Manufacturer:
Cree LED
Series:
XLamp® XD16
Package/Case:
0606 (1616 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Color:
White, Neutral
CCT (K):
4500K 5-Step MacAdam Ellipse
Flux @ 85°C, Current - Test:
111lm (107lm ~ 114lm)
Flux @ 25°C, Current - Test:
Current - Test:
350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.73V
Lumens/Watt @ Current - Test:
116 lm/W
CRI (Color Rendering Index):
90
Current - Max:
2A
Viewing Angle:
135°
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0606
Size / Dimension:
0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.88mm)