Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | XBS203V19R-G |
| Manufacturer | Torex Semiconductor Ltd |
| Series | - |
| Package/Case | DO-214AC, SMA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Technology | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 390 mV @ 2 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 70 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3 mA @ 30 V |
| Capacitance @ Vr, F | 280pF @ 1V, 1MHz |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SMA-XG |
| Operating Temperature - Junction | 125°C |
The following parts include "XBS203V19R-G" in Silicon Labs XBS203V19R-G.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.