Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 1N4448X-TP |
| Manufacturer | Micro Commercial Co |
| Series | - |
| Package/Case | SC-79, SOD-523 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Technology | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 75 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 250mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.25 V @ 150 mA |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 4 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2.5 µA @ 75 V |
| Capacitance @ Vr, F | 4pF @ 0V, 1MHz |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOD-523 |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C |
The following parts include "1N4448X-TP" in Silicon Labs 1N4448X-TP.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.