Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | BAS21LT1G |
| Manufacturer | onsemi |
| Series | - |
| Package/Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Technology | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 250 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 200mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.25 V @ 200 mA |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 nA @ 200 V |
| Capacitance @ Vr, F | 5pF @ 0V, 1MHz |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 (TO-236) |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
The following parts include "BAS21LT1G" in Silicon Labs BAS21LT1G.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.