Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | XBS024S15R-G |
| Manufacturer | Torex Semiconductor Ltd |
| Series | - |
| Package/Case | SC-79, SOD-523 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Technology | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 200mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 600 mV @ 200 mA |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Reverse Recovery Time (trr) | 4 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2 µA @ 40 V |
| Capacitance @ Vr, F | 5pF @ 10V, 1MHz |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOD-523 |
| Operating Temperature - Junction | 125°C (Max) |
The following parts include "XBS024S15R-G" in Silicon Labs XBS024S15R-G.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.