Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | XBS013S16R-G |
| Manufacturer | Torex Semiconductor Ltd |
| Series | - |
| Package/Case | SOD-723 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Technology | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 100mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1 V @ 100 mA |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Reverse Recovery Time (trr) | 2 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2 µA @ 25 V |
| Capacitance @ Vr, F | 6pF @ 0V, 1MHz |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOD-723 |
| Operating Temperature - Junction | 125°C (Max) |
The following parts include "XBS013S16R-G" in Silicon Labs XBS013S16R-G.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.