Coilcraft XAL5050-472MEC
Part No.:
XAL5050-472MEC
Manufacturer:
Coilcraft
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 4.7UH 8.2A 24.15MOHM
Shipping
XAL5050-472MEC Information
Manufacturer:
Coilcraft
Series:
XAL50XX
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Metal Composite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8.2 A
Current - Saturation (Isat):
6.6A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
24.15mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
29MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.216" L x 0.208" W (5.48mm x 5.28mm)
Height - Seated (Max):
0.201" (5.10mm)