Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd. WPN201610U1R5MT
Part No.:
WPN201610U1R5MT
Manufacturer:
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Category:
Fixed Inductors
Package:
0806 (2016 Metric)
Description:
FIXED IND 1.5UH 2A 110 MOHM SMD
Shipping
WPN201610U1R5MT Information
Manufacturer:
Series:
WPN
Package/Case:
0806 (2016 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2 A
Current - Saturation (Isat):
3.2A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
110mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
50MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0806
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)