Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components VY2332M41Y5US63V7
Part No.:
VY2332M41Y5US63V7
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 3300PF 440VAC Y5U RADIAL
Shipping
VY2332M41Y5US63V7 Information
Manufacturer:
Series:
VY2
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
3300 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
440VAC
Temperature Coefficient:
Y5U (E)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
X1, Y2
Applications:
Safety
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Disc
Size / Dimension:
0.413" Dia (10.50mm)
Height - Seated (Max):
0.571" (14.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)